2019 Division A Team Selections - Updated


Apr. 04, 2019

Thanks to all the players who participated in our Div A tryouts this fall and the supplementary indoor sessions scheduled this winter.  Difficult decisions had to be made, but listed below are the players who have been assigned to these teams for the 2019 season.   Ultimately team selections were made by the Whitecaps staff based on their assessment of each player's technical and tactical ability, as well as coachability.

Team lists and/or division information is provided below.  Congratulations to those players selected and good luck in the upcoming season.


Boys U11 - Head Coaches:  Clay McLeod, Davion Hutchinson

The following players have been selected to participate in the top tier - rosters will be finalized after the first couple of practices to ensure an equitable distribution of talent between the teams.

ADAMS Noah

LAVERIDIERE Josh

AGUIRRE Sebastian

MADU Ryan

BENGERT Rylan

McLEOD Kai

BERGSON Thane

NIESWAND Brandon

BOUMA Rhett

PETTMAN Paxton

COAKLEY Brayden

RASMUSSEN Kohen

CORLAZZOLI Rocco

SPADA Noah

COUTTS Brennen

SPRINGER Oliver

CURRAN Grady

STEWART Sam

DARMOHRAY Markus

WHITTLE Bruin

DIMMICK Finn

WHITTLE Hendrix

FERGUSON Bennett

WITTENBURG Levi

HEINDL Zach

WOOD Gavin



Boys 12 - Head Coaches: Oliver Anstice, Adil Rajwani

Final rosters.

Team Anstice

Team Rajwani

ANSTICE Kieran

ALSHAKHS Hashim

CARRIER Brandon

ANSLEY Ethan

DANIELSON Nathan

CHELL Breaden

JENNENS Grayson

FRIESEN Evan

LEWIS Azariah

GILBERT Riley

MARSHALL Jaxson

GILBERT Tomi

METHORST Jack

HLADY Connor

PITHER-BYRNE Quinlan

PERRETT David

REITER Max

PILLING Kingston

RHEAULT Jacob

RAJWANI Amar

SIMK Arjun

SHEPHERD Ben

WYLIE Jaxon

THOMPSON Reid



Boys U14 - Head Coach: Mike Courtney

Final Roster.

BARKMAN Adam

JOHNSTON Dallas 

BEATH Kayden

KEPES Skylar

CHEALE Dylan

MOLEDINA Nabeel

COURTNEY Hunter

MORGAN Brenton (KJ)

DAVIS Fraser

SLIUNKO Zakhar

FERNER Fraser

VALUCK Tyler

GIRARD Dryden

WILLIAMS Sullivan

HARRIS Matthew

WILSON Simon

IRVINE Carson

WOJDANSKI Stefan

Boys U14 (Tier 2) - Head Coach: Thomas Jennings

Final Roster; this team may be promoted to the top tier if it proves competitive enough.

AL-HUSSEIN AL-KHALAF Naser

HOLOWAYCHUK Matias

ALKHATIB Majid

HONEYMAN Kaiden

BERGEN Denis

JARNBLANT Roland

CHECKLEY Lukah

JENNINGS Thomas

COE Tristan

LAUMAN Michayah

DEHNEL Sacha

MACEDO Ashton

deWYNTER Eric

MEDVEDT Nathan

DIETRICH Simon

NAGY Kyler

DORAT Gabriel

SPRINGER Ashton


Boys U16 - Head Coach Adil Rajwani

Final Roster.

BOLTON Devon

MEDWEDEW Grayson

BOWES Rhys

RAJWANI Izayah

CORKE Tyler

SEBO Ryan

CYRA Kolby

SENGUL Onur

DABIRI Kourosh

THOMPSON Ryan

DRANCHUK Nolan

TONN Jordan

FEJER Evan

WASKUL Rowan

GOOD Nick

WEBER Lucas

HIMMELSTEIN Fabian

Xu Steven

 


Girls U11 - Head Coaches:  Camie Haggerty/Jon McClenaghan

The following players have been selected for the Div A team.  A team will also be named to the second tier which can be promoted to the top tier if it proves strong enough - those players will be notified by their coach before the start of the season (early April).

BRASNETT Emma

KOHUT Anna

CAMPBELL Mya

LANDGRAFF Maddy

DELEURME Emma

MARSHALL Summer

DOWHANIUK Charley

McCLENAGHAN Olivia

GORDON Lily

NEWTON Madi

HAGGERTY Karina

RAJWANI Alynah

HAGGERTY Layna

TORJELM Mia

KENNEDY Cayla

 WALL Aspen


Girls U12 - Head Coach: Kevin Roberts

The following players have been selected for the Div A team.  League composition has also dictated that KYSA will have a second Div A team for the 2019 season - those players will be notified by their coach before the start of the season (early April).

BEATH Alina

SWAN Ashlyn

CESCON Nya

THALHEIMER Jayla

DAVIES Lexi

VICARETTI Stella

ROBERTS Janaya

WHITE Lily

ROBERTS Tianna

WILLIAMS Ariel

ROCKWELL Emma

WILSON Molly

SANFORD Jameya

 



Girls U14 - Head Coach: Chitowa Sichembe

Final Roster.

ANSLEY Sydney

KNIGHT Kira

BINSTED Holly

LEIER Olivia

CAIRNS Kennedy

MALISH Brienne

CALLON Rachel

MEDWEDEW Emery

EVES Kiera

PALMER Madiline

GEDDES Jazmine

PINKERTON Emma

GRAMIAK Sophie

ROMANIUK Addyson

JANES Daisy

SICHEMBE Chanda

JASIERA Claire

VICARETTI Sophia



Girls U16 - Head Coach: NA

Based on registration numbers across the league, there are not enough players to support a Division A.  All players will be assigned to teams that will compete in the one division.

GOOD LUCK TO ALL TEAMS DURING THE 2019 SEASON!!!


WANT TO
GET IN THE GAME?

Tell your Team Manager to turn
RAMP Team on!

RAMP Ads

Do you want to reach thousands of users across hundreds of Minor Sports Association websites? Advertising with RAMP has never been easier! Get in touch with us now to discuss your needs.